НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА №1 ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД

 

ДО                                                                 

ОБЩИНСКИ СЪВЕТ

ДИМИТРОВГРАД

 

 

Д  О  К  Л  А  Д  Н  А     З  А  П  И  С  К  А

ОТ ИВО ТЕНЕВ ДИМОВ – КМЕТ НА ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД

                                                                        

ОТНОСНО: ПРИЕМАНЕ НА НАРЕДБА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА НАРЕДБА №1 ЗА РЕДА И УСЛОВИЯТА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА СЕЛСКОСТОПАНСКИ ЖИВОТНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ДИМИТРОВГРАД  (приета с решение №1323/25.07.2019г.)

 

ОСНОВАНИЕ: чл.21 ал.2 от ЗМСМА , чл. 6 ал.2 от ЗМДТ

 

  УВАЖАЕМИ  ОБЩИНСКИ  СЪВЕТНИЦИ,

 

Наредбата за реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на Община Димитровград е приета с Решение №1323 от 25.07.2019 г. на основание чл.133 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, съгласно който „Общинските съвети определят с наредба обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни по смисъла на Закона за животновъдството на територията на съответната община”.

С настоящата докладна записка се прави предложение за приемане на Наредба за изменение на Наредба №1 за реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на Община Димитровград поради промяната на Наредба №44 за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти (изм. и доп. ДВ бр.5 от 17 януари 2020г.).

 

Причини, които налагат приемането на предложения Проект:

В Община Димитровград с решение №1323/25.07.2019г. на Общински съвет Димитровград е приета сега действащата Наредба №1 за реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на Община Димитровград, която отмени приетата с решение №127/29.04.2004г.  Наредба №1 за условията и реда за гледане на животни и птици. Тя урежда местните изисквания, ограничения и забрани за отглеждане на животни и птици в населените места на общината и в Димитровград. В изпълнение на разпоредбата на чл. 133, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност (Обн., ДВ, бр. 87 от 01.11.2005 г., посл. изм., бр. 24 от 22.03.2019 г.) общинските съвети трябва да определят с наредба обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни по смисъла на Закона за животновъдството на територията на съответната община.

С оглед последните изменения Закона за ветеринарномедицинската дейност (,изм. и доп. ДВ. бр.13 от 14 февруари 2020г.) и Наредба №44/20.04.2006г. за ветеринарно медицинските изисквания към животинските обекти (изм. и доп. ДВ бр.5 от 17 януари 2020г.)  се налага приемане на наредба за изменение и допълнение на Наредба №1 на ОбС Димитровград.

 

С изменението на Наредба № 44 от 2006 г. се предвижда максимален праг на броя на отглежданите животни за лични нужди. Въведените разпоредби за личните стопанства ще спомогнат за тяхното идентифициране, а разписването на изисквания ще допринесе за въвеждането на биологичната сигурност в обекта.

Във връзка с усложнената епизоотична обстановка в страната от заболяването „Африканска чума по свинете“ (АЧС) и бързо нарастващия брой огнища при домашните свине и установени случаи при дивите свине, са преразгледани и оценени действащите към момента изисквания за биологична сигурност в животновъдните обекти. В допълнение към това е наложително да бъдат разработени допълнителни изисквания при отглеждане на свинете в личните стопанства, фамилните и индустриалните ферми, с които да се минимизират рисковете от проникване и разпространение на заразни заболявания.

Също така с цел подобряване на биосигурността, беше намалена бройката на отглежданите свине в личните стопанства от пет на три, като изрично е упоменато, че предназначението на животните ще бъде само за угояване. Въвеждат се изисквания за  прасетата, отглеждани за лични нужди, свързани с определяне на площ, фронт на хранене, достъп на хора и животни, дезинфекция и съхранение на тор.

    При фамилни и индустриални ферми за отглеждане на свине се разписват допълнителни изисквания, които повишават биосигурността. Въвеждат се отстояния за новоизграждащите се обекти, филтри на входа на всяка сграда за смяна на работно облекло, вани за измиване и дезинфекция, както и помещение или място на изхода, за почистване, измиване и дезинфекция на транспортни средства, начините за съхранение на фуража и др. Въвежда се поставянето на мрежа за обезопасяване на всички отвори (прозорци, клапи и др.), гарантираща защита от птици, гризачи и насекоми.

Преди изменението на Наредба №44 липсваха разписани нормативни изисквания към животновъдните обекти – пасища. В тази връзка Българската агенция по безопасност на храните информира за наличие на затруднения при регистрацията на горепосочените обекти, както и за установени нарушения при отглеждане на животните в тях. Въведените разпоредби ще спомогнат и за увеличаване на биологичната сигурност в животновъдните обекти. Ветеринарномедицинските изисквания включват минимална площ, на която ще могат да се отглеждат животните, приравнена в животински единици, осигуряване на постоянен достъп до храна и вода. В посочените обекти е предвидено при извършването на ветеринарномедицински или зоотехнически манипулации на животните, собственикът/ползвателят да осигури място или съоръжения за бързото им залавяне и фиксиране. 

В Наредба №44 са включени и пчелините като животновъдни обекти, тъй като същите се регистрират по чл. 137 от Закона за ветеринарномедицинската дейност. За тях са систематизирани изискванията, на които трябва да отговарят, като новото е осигуряване на постоянен достъп до вода.

Предлагаме да се обособи и нова Зона V, която да включва бившите стопански дворове, които са предназначени за отглеждане на животни, но попадат в регулацията на населените места и за тях се прилагат всички ограничения, които се прилагат и за един УПИ в центъра на населеното място. С включването на стопанските дворове в нова зона ще се облекчат условията за отглеждане на животни в тези УПИ.

При приемането на Наредба № 1 е допусната техническа грешка при номерирането на разделите, която следва да се поправи с приемането на настоящата наредба за изменение и допълнение на Наредба №1.           

 

Цели, които се поставят с предложения Проект и очаквани резултати:

Проектът на наредбата цели привеждането ѝ в съответствие с нормативната уредба, регламентиране на допустимия брой за всеки вид селскостопански животни и птици за лични нужди, отглеждани в строителните граници на населените места на територията на Община Димитровград, регламентиране на основни права и задължения на собствениците при отглеждането на селскостопанските животни и спазване на правилата и нормативите за устройство на територията и на санитарно-хигиенните изисквания.

Целта е да се създадат условия и предпоставки за устойчиво развитие на животновъдството, хармонично развитие на животновъдството с цел опазване на околната среда и здравето на хората и животните, както и ефективно управление и контрол от страна на местната администрация и териториалните държавни органи за спазване изискванията на нормативните и поднормативните актове, уреждащи отношенията в сферата на животновъдството. Постигане публичност и прозрачност на информацията.

            С цел запазвана на баланса между обществения и частния интерес е необходимо регламентирането на правила и изисквания, касаещи отглеждането на селскостопански животни за стопански цели и за лични нужди. Прецизирането на изискванията към лицата, които отглеждат селскостопански животни за лични и за стопански нужди цели да гарантира опазването на чистотата и хигиената на местата, където се отглеждат такива животни, и не на последно място – спокойствието на жителите на населените места.

 

Очаквани резултати:

С приемането на Наредбата за изменение и допълнение на Наредба №1 за реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Димитровград се постига обективност, прозрачност и справедливост при определяне обема на животновъдната дейност и местата за отглеждане на селскостопански животни на територията на общината. Точното и ясно регламентиране на правилата при отглеждане на животни ще спомогне за подобряване на контрола върху отглеждането на селскостопански животни,  както и за предотвратяване на нерегламентирано изхвърляне на животински отпадъци и подобряване хигиенните условия в населените места на територията на общината.

 

Финансови и други средства, необходими за прилагане на новата Наредба:

За прилагане на промените в Наредба №1 за реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Димитровград не са необходими допълнителни средства.

 

Анализ за съответствие с правото на Европейския съюз.

Настоящата Наредба за изменение и допълнение на Наредба №1 за реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Димитровград е в пълно съответствие с европейското  законодателство, спазвайки в пълнота разпоредбите и целите на националното и местно законодателство.

Проектът на наредбата с мотивите за нейното приемане са публикувани на страницата на Община Димитровград на 9 юни 2020г., на основание чл.26 от Закона за нормативните актове.

С оглед извънредното положение, въведено с решение на МС и спазване на противоепидемичните мерки, както и във връзка със Заповед №РД-11-1130/29.05.2020г. на изпълнителния директор на БАБАХ относно необходимостта от засилване на мерките за контрол и превенция по отношение на заболяването Африканска чума по свинете (АЧС) и организираните проверки по населените места, ще се приложи по-краткият 14-дневен срок по чл.26 ал.4 от ЗНА за даване на предложения и становища по проекта на нормативния акт.

Заинтересованите лица, в срок от 14 дни от публикуването на настоящата докладна на интернет страницата на Община Димитровград, могат да предоставят в ОЦУИГ (Общински център за услуги и информация на гражданите) – партерен етаж в сградата на общината  - в рамките на работното време от 8.30 до 17.00 часа становища и предложения по настоящата докладна, адресирани до кмета на Община Димитровград.

 

            С оглед гореизложеното предлагам следния проект за

 

                                                     Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е:

 

            I.На основание чл.21 ал.2 от ЗМСМА и във връзка с чл.6 от ЗМДТ, чл.8 от ЗНА, във връзка с чл.79 от АПК, при спазване изискванията на чл.26 ал.3 и ал.4 от ЗНА, Общински съвет Димитровград приема Наредба за изменение и допълнение на Наредба №1 за реда и условията за отглеждане на селскостопански животни на територията на община Димитровград, както следва:   

 

            §1.В чл.3 т.2 след „животните” се слага запетая и следния текст „съгласно Наредба №44 от 20.04.2006г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти”

            §2. В чл.4 т.4 след „села” се добавя „на територията”

            §3. В чл.4 се добавя нова т.5 със следния текст: „Зона V включва всички обекти попадащи в бившите Стопански дворове”.

            §3. Раздел III става Раздел II

            §4. Чл.16 се изменя, както следва:

Чл. 16.(1).На територията на общината при стриктно спазване на всички санитарно-хигиенни изисквания за обекти на физически лица, отглеждащи за лични нужди селскостопански животни,  могат да се отглеждат /затворено/ домашни животни в собствен имот в количество, съгласно чл.1, ал.2, т.1 от Наредба №44 от 20.04.2006г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти, както следва:

     а) до две едри преживни животни (ЕПЖ) и приплодите им до 12-месечна възраст;

    б) до десет дребни преживни (ДПЖ) с приплодите им до 9-месечна възраст;

    в) до три прасета за угояване, различни от свине майки и некастрирани нерези;

    г) до два броя еднокопитни и приплодите им до 12-месечна възраст;

    д) до десет възрастни зайци с приплодите им;

    е) до 50 възрастни птици;

    ж) до 100 бройлера или подрастващи птици от други видове.

    з) буби, калифорнийски червеи без ограничение.

 (2) Отглеждането на селскостопански животни тип фамилна и индустриална ферма със стопанска цел е отглеждането на селскостопански животни съгласно Наредба №44 от 20.04.2006г. за ветеринарно медицинските изисквания към животновъдните обекти.

§5.Раздел IV става раздел III.

§6. Чл.17 се изменя, както следва:

Чл.17.(1) Отглеждане на селскостопански животни за лични нужди в поземлени имоти с жилищно предназначение, намиращи се в строителните граници на населените места на територията на община Димитровград, е допустимо:

В зона II:

      а) свине за угояване до 1 брой, различни от свине майки и некастрирани нерези, при наличие на канал,

      б) зайци до 10 броя;

      в) възрастни птици, при отглеждане на открито до 10бр, при наличие на канал;

      г) до 20 бройлера или подрастващи птици от други видове.

   -  В зона III:

      а) до 1 брой едър рогат добитък и приплодите до 12 месечна възраст;

      б) до 1 брой коне или магарета и приплодите до 12 месечна възраст;

      г) свине за угояване до 2 броя, различни от свине майки и некастрирани нерези, при наличие на канал

      д) зайци до 15 броя;

      е) възрастни птици, при отглеждане на открито до 15бр

      ж) до 20 бройлера или подрастващи птици от други видове.

       з) буби, червеи без ограничение.

- В зона IV:

      а) до две едри преживни животни (ЕПЖ) и приплодите им до 12 месечна  възраст;

      б) до десет дребни преживни (ДПЖ) с приплодите им до 9 месечна възраст;

      в) до три прасета за угояване, различни от свине майки и некастрирани нерези;

      г) до два броя еднокопитни и приплодите им до 12-месечна възраст;

      д) до десет зайкини с приплодите;

      е) до 50 възрастни птици;

      ж) до 100 бройлера или подрастващи птици от други видове.

      з) буби, калифорнийски червеи без ограничение.

- В зона V:

      Може да се отглеждат селскостопански животни тип фамилна и индустриална ферма, съгласно Наредба №44 от 20.04.2006г. за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти, издадена от МЗХ.

            §7. Раздел V става Раздел IV.

 

 

II.Възлага на Кмета на Община Димитровград осъществяването на всички дейности, необходими за правилното и законосъобразно изпълнение на решението

           

 

 

 

 

ИВО ДИМОВ

Кмет на Община Димитровград