ДИМИТРОВГРАД: 62 ГОДИНИ ПО-КЪСНО

posre6tane_marin.jpg

Димитровград: 62-години по-късно

 

                              Кметът Стефан Димитров:

Доказахме, че Димитровград е школа за млади хора

и средище за развитие на културата и изкуството!

 

 

“Изминаха близо две години, откакто сме заедно! През това време доказахме, че Димитровград може да се развива като школа за младите хора. Като средище за развитие на културата и изкуството!”.  

Това каза навръх 62-ата годишнина на Димитровград кметът на Община Димитровград Стефан Димитров. По неговите думи, хората, които изграждат имиджа на България, несъмнено са всички онези музиканти, художници и поети, голяма част от които са творили и творят в Димитровград. “Наша основна задача е да съхраним техния талант и покажем, че Димитровград може да бъде дом на всички тях!”.

Градоначалникът се обърна с тържественото си слово от голямата сцена на централния площад “България”. С него бяха десетки официални лица. Вицепрезидентът на Република България ген. Ангел Марин, под чийто патронаж се провежда Седмите национални празници на духовите оркестри, пристигна с полицейски кортеж минути преди началото на официалната част по повод годишнината на града. Посрещна го лично Кметът Стефан Димитров и председателят на Общинския съвет Катя Чалъкова. Тримата преминаха покрай почетна армейска рота, която отдаде чест на ген. Ангел Марин.

“Тази вечер сме съпричастни и омаяни от магията на двойния празник! Красивото е, че днес съм тук сред вас, в град на съзидание и подем”, каза в десетминутното си слово Вицепрезидентът Марин. “Това е градът, създаден с дръзновение и ентусиазъм! Без тях не могат да се творят великите дела. А съграждането на българския Димитровград е едно велико дело!”, категоричен бе ген. Марин пред насъбралото се снощи множество навръх 2 септември.

“За мен е чест да съм сред вас! С идването си тук виждам всеки път един уникален град със своята уникална архитектура и дух. Основна заслуга за това имате вие – неговите жители!”, обърна се към димитровградчани и областният управител Румен Данев. И пожела на домакините си да съхранят стремежите и мечтите на своите предци.

Сред официалните гости снощи бяха още депутатите от ГЕРБ в 41-о Народно събрание Иво Димов, Иван Петров, Фани Христова и Делян Добрев, както и колегите им от “Коалиция за България” - димитровградчанинът Ангел Найденов и шефката на парламентарната Комисия по труда и социална политика Емилия Масларова. В президиума с тях бяха още новият почетен гражданин на Димитровград Борис Вълканов, кметът на Севлиево Йордан Стойков и колегите му от Кешан-Турция и от сръбския Димитровград

“Днешният ден е наситен с много положителни емоции. Една от тях бе Решение №706 на Общински съвет-Димитровград за удостояване на композитора Борис Вълканов със званието Почетен гражданин”, припомни събитията от вчерашния следобед първата дама в местния парламент Катя Чалъкова.

От името на Съюза на българските музикални и танцови дейци, зам.-председателят му Ангел Ангелски връчи на Вицепрезидента на Република България почетната награда “Лира”. Тя му бе присъдена за дългогодишния принос на ген. Марин към българската музикална култура.

“Ако няма съмишленици, и най-доброто намерение не може да бъде реализирано!”. С тези си думи Ангелски обяви, че втората “Лира” отива у Кмета на Димитровград. По този начин музикантът изказа искрени благодарности към общинската управа за домакинството на Седмите национални празници на духовите оркестри. С най-високата си награда СБМТД почете и един от най-добрите си творци – почетния гражданин на Димитровград Борис Вълканов.

По късно вечерта централната част на града бе обагрена от няколкоминутна феерия от фойерверки по повод годишнината на града. Визуалната наслада забавлява дълго, както  гражданите излезли на пл."България", така и множеството официални лица. След приветствените слова от покритата сцена, повечето от тях застанаха под открито небе, за да проследят с очи небесните илюминаци.

Приятната за сетивата пъстроцветна експлозия от огнени багри бе последвана от включените в програмата концерти на духови оркестри от градовете Ловеч, Севлиево, Търговище и Русе.

 

                                           

Last modified: 19:34:25, 8 March 2020

More news

ANOTHER RENOVATED BLOCK IN DIMITROVGRAD ON 15 PROSTOR ST. WAS OPENED TODAY

362

Today, the renovated apartment block on 15 Prostor St. was officially opened. This was done together by the Deputy Mayor of Dimitrovgrad Municipality Mr Yasho Minkov and the Manager of the Association of Owners of the Multi-Family Residential Building Mr Aleksandar Kiferov. The official ceremony was also attended by the…

SWIMMING SUMMER FOR SEASON 2026 STARTS ON JUNE 16TH

413

The official opening of the swimming season for 2026 will take place on June 16, at 12:30 p.m., at the city swimming pool ‘Himik’. Open hours during the summer season: every day from 10:00 a.m. to 7:00 p.m., with a qualified lifeguard. Admission: free for children under 7, 7- 18…

To all the news