Хвърляне на "чавги" в село Бряст за Сирни Заговезни

На 26 февруари 2023г. на празника Сирни Заговезни ще се проведе празникът на "Чавгите" в село Бряст. Селото съхранява най-автентичния ритуал по хвърлянето на огнените стрелички. В 17.00ч. в местната църква "Св.Иван Рилски" ще бъде отслужена тържествена литургия. От 18.00ч. от центъра на селото (пред читалището) събралото се множество ще тръгне на шествие със запалени факли към двора на църквата. От 18.00ч. е планирана фолклорна програма, а в 19.00ч. ще започне пресъздаването на автентичния обичай "Чавги", когато хората ще запалват предварително подготвените дървени стрелички и ще ги изстрелват в небето за здраве и берекет. После младите ергени ще прескачат огъня.
„Чавги” е стар български обичай, който се прави на църковния празник Сирни заговезни. Традицията съществува от векове и продължава да се съхранява на малко места в страната. Всяка година на Сирни заговезни в с. Бряст, което се смята за столица на чавгите се провежда този интересен обичай. Ритуалът, с който е свързан празника изисква изработване на дървени стрели - „чавги”, които се правят от дървото „мекиш” и са три вида - чавга, чавгар и картупъл.
Картупъл-ът се нарича за домашните животни, чавгите - за членовете на семейството, а чавгарът се хвърля от главата на фамилията. Картупалът е без заострен връх отпред, а чавгарът има втори и дори понякога трети чифт крила, които са перпендикулярни на първия и втория чифт. Дървото "мекиш" или както е научното му название на храста или малкото дърво е "татарски клен", като видът започва рано напролет развитието си, еластично е и се обработва лесно. Една чавга в ръцете на майстор се прави за 15 - 20 минути, а ако режете за пръв път може да отнеме и половин час. Дългата около двадесетина сантиметра пръчка има две части. Половината е четириъгълно острие. По средата след него е издълбан кръгъл отвор с диаметър 3 - 3 милиметра. Назад следва плоска опашка, в която по средата се отваря 2 - 3 сантиметра дълъг отвор. В него се втъкват крилата, или както казват местните, „ушите” на чавгата. Те представляват нацепена на тънко дървена лента, която се прегъва през средата под ъгъл от около 60 градуса. Докато дървото е още сурово, краищата й се огъват.Това придава въртеливо движение след изстрелването и осигурява по-дълъг полет.
На Сирни Заговезни село Бряст се оживява и изпълва с роднини и близки на местните от близо и далече. Идват и много гости от далечни региони, за да станат свидетели на автентичния обичай. Подготовката сред жителите в селото започва седмици преди празника. Почти няма къща, чиито обитатели да не дялкат дървени стрелички, които след падането на мрака се палят и се хвърлят. Привечер хората се събират в центъра на селото. Палят се десетина факли наречените „оратници”, с които се описват кръгове около главата. Преди дървените пръти са се правели със слама на върха, но сега вече се използват напоени с нафта парцали. Шествието върви към църквата след гайдар и акордеонист. Край местният църковен храм „Св.Иван Рилски” вече е запален големият огън. При изстрелването на огнените стрелички. Първата задължително е за Господ, следват чавгите за добитъка, за хората и тази на главата на семейството. В отвора между тялото и опашката на чавгата се промушва острие на дряновица. Тя се удря в друго по-дебело дърво, а по-тънката и гъвкава пръчка пружинира и изхвърля в летеж чавгата, която е с вече запалени от големия огън крила. Поверието е, че колкото по-надалеч лети и се приземи чавгата, толкова повече ще са здравето, берекетът, благополучието, благоденствието и ще спори годината. Следва задължителното прескачане на огъня. Обредът идва пак от миналото и от вярването, че пламъците гонят злините.
Още новини
ПЛАКАТЪТ Е МУЗИКА Избрано от колекцията на международното триенале на сценичния плакат
125ПЛАКАТЪТ Е МУЗИКА Избрано от колекцията на международното триенале на сценичния плакат – София От 5 октомври 2023 г. жителите и гостите на Димитровград ще могат да се насладят на колекция от специално подбрани плакати, посветени на великата и въздесъща двъхновителка - МУЗИКАТА. Темата „Музика“ присъства трайно както в…
Община Димитровград се присъединява към Европейския ден на спорта в училище
183На 29 септември 2023г. община Димитровград ще се присъедини към инициативата Европейски ден на спорта. По този повод в почти всички димитровградски училища децата ще се включат в различни спортни дейности. Във връзка с отбелязване на Европейски ден на спорта в ПМГ "Иван Вазов" от 14.30ч. ще се проведат няколко…
Градска библиотека домакин на Национален тридневен форум
89От 27 до 29 септември 2023г., Градска библиотека „Пеньо Пенев“ – Димитровград ще е домакин на ХХIХ традиционен есенен семинар „АБ – днес и утре“. Участие във форума са заявили над 85 библиотечни специалисти от цялата страна. В тридневния семинар те ще дискутират важни теми, свързани с професионалната дейност и…
40 години от обявяването си за град отпразнува Меричлери
304Кметът на община Димитровград Иво Димов и председателя на Общински съвет Гергана Кръстева бяха гости на Празничните тържества в Меричлери, с които града чества 40 години от обявяването си за град и 115 години Независима България. Димов поздрави жителите и гостите на град Меричлери и кмета Йордан Милев по…